Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » До уроків української літератури

Конспект уроку, 5 клас

Тема: Міфи і легенди українців. « Про вогонь», «Про вітер», «Про дощ».

Мета: дослідити через зміст зазначених легенд реальні та фантастичні елементи людської поведінки, риси характеру, давні уявлення про добро і зло, їхню роль у житті людини; формувати навички виразного читання, переказу легенд близько до тексту; виховувати позитивні риси характеру, допитливість.

Тип: урок-дослідження

Методи і прийоми: переказ, аналіз, бесіда, виразне читання, складання порівняльної таблиці, самостійне напівголосне читання, словникова робота

Обладнання: народні легенди, ілюстрації до них, епіграф, підручник

Вік живи – вік учись

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Виставка й аналіз малюнків.
  2. Переказ прочитаних легенд.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Розкажу вам про минуле,

Що вже мохом поросло,

Що, нащадками забуте,

За водою попливло.

Перед вами стародавні

Пройдуть хвилями часи,

Із могил до вас озвуться

Наших предків голоси…

Рядки вірша відомого українського поета Олександра Олеся звучать немов від імені кожного, хто прагнув донести до читачів дух далекого часу.

Ще з давніх-давен люди прагнули зрозуміти, звідки з’явився світ, чому ніч змінює день, від чого буває вітер, як виникає дощ. Саме на сьогоднішньому уроці ми зможемо знайти відповіді на ці та інші запитання.

ІV. Усвідомлення й сприйняття навчального матеріалу.

1. Загадування підготовлених загадок про вогонь, дощ, вітер.

2. Читання легенди «Про вітер» ланцюжком по кілька речень.

3. Словникова робота за змістом тексту.

4. Бесіда за змістом.

- Хто заважав господареві віяти зерно?

- Як повівся чоловік із вітром?

- Як вітер помстився господареві за його вчинок?

- Яка головна думка цієї легенди?

5. Виразне читання легенди «Про вогонь» учителем.

6. Складання порівняльної таблиці, запис її у зошити.

7. Бесіда за змістом.

- Чому колесо доброго господаря не згоріло?

- Що ж призвело до пожежі?

- Чи задумався другий господар над своїми вчинками? А нам треба задумуватися? Чому?

8. Самостійне напівголосне читання легенди «Про дощ»

9. Бесіда з учнями

 - Коли і кого Бог посилає пускати дощ?

- Які між ними виникають непорозуміння? Чому?

V. Закріплення вивченого матеріалу.

- Які легенди ми  вивчали? Що народ передав у легендах?

- Чи мають легенди залишатись у спадок наступним поколінням?

- Чи можемо назвати легенду повчальним твором?

- Чи взяли ви щось із вивченого на уроці для себе? (Метод «Мікрофон»)

- Що ми маємо  робити для збереження українського слова, мудрості, добра, любові?

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Повідомлення домашнього завдання.

Виразне читання й переказ легенд, інсценізація будь-якого уривку з легенди.

Підібрати прислів’я, співзвучні зі змістом легенд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Добро

Зло

Перший господар

Перший вогонь

Гарні дрова

Чиста вода

Колесо викотилося й не згоріло

Другий господар

Другий огонь

Погані дрова

Помиї (бруд)

Помста

Пожежа

Категорія: До уроків української літератури | Додав: Ленок (29.11.2014)
Переглядів: 807 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar