Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » До уроків української літератури

Конспект уроку, 5 клас

Тема: «Берегиня», «Дажбог», «Неопалима купина», «Чому пес живе коло людини?»

Мета: продовжити знайомитися з міфами і легендами українців, на прикладі програмних творів усвідомлювати роль і місце реального та фантастичного в житті, вміти переказувати ці міфи і легенди, тлумачити їхній зміст; розвивати культуру зв’язного мовлення, допитливість; активізувати прагнення учнів збагатити власні знання з метою самовдосконалення; формувати світогляд школярів; виховувати інтерес до історичного минулого нашого народу, його надбань, культури, до результатів власної праці, шанобливе ставлення до світоглядних уявлень наших предків.

Тип: засвоєння нових знань

Методи і прийоми: бесіда, інсценізація, аналіз, читання, переказування, ігри, повідомлення, обговорення, робота з таблицею, робота з підручником, робота в парах.

Обладнання: підручники, ілюстрації до творів, таблиця, роздавальний  матеріал для ігор, повідомлення.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда за запитаннями

- Як, на вашу думку, та у зв’язку з чим наші предки створювали міфи і легенди?

- Що ви вже дізналися про міфи і легенди як жанр усної народної творчості?

- В яких творах ми дізналися про первісні уявлення про всесвіт і людину?

- Чи простежується на прикладі українських міфів і легенд боротьба добра і зла?

Доведіть власну думку.

2. Інсценізація підготовлених уривків з вивчених легенд.

3. Наведення підготовлених висловів і прислів’їв до творів.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Героями міфів були не лише явища природи, космічні планети, а й духи і боги, прабатьки родів і племен, якими часто визнавались тварини, птахи, навіть рослини. В українській міфології найчастіше це були Сокіл-Род, Сварог, Дажбог, Перун, Волос, Макома та інші.

Для того, щоб по-новому оглянути відоме в літературі, глибше зрозуміти фольклорні та сучасні твори, слід звертатися до сивої давнини, знати міфологію свого народу. Ось тому ми і вивчаємо вітчизняну міфологію, подорожуючи шляхами таємничості, загадковості, чарівності.

Сьогодні, шановні школярі, предметом нашої уваги будуть цікаві твори, з якими я пропоную ознайомитися.

ІV. Опрацювання змісту програмних міфів і легенд українців

  1. Виразне читання твору «Берегиня»
  2. Інформація зі словника давньоукраїнської міфології про Берегиню, Мару, Сварога, Чорнобога, Білобога.
  3. Аналіз твору.
  4. Бесіда за змістом.
  5. Виразне читання й переказування твору «Дажбог».
  6. Інформація зі словника.
  7. Аналіз твору.
  8. Обговорення змісту твору за запитаннями.
  9. Виразне читання й переказування твору «Неопалима купина».
  10.  Опрацювання змісту твору.
  11. Виразне читання твору «Чому пес живе коло людини?»
  12. Повідомлення підготовленого учня про міфічне походження собаки.
  13.  Аналіз твору.
  14.  Обговорення змісту твору.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «З’єднай»

2. Робота з таблицею «Сховані слова».

VІ. Підсумок уроку. Оголошення результатів роботи учнів.

   На прикладі міфів і легенд українців ми можемо простежити, які риси характеру притаманні нашому народу, ознайомитися з його світоглядом, віруванням, прагненням захистити рідну землю від будь-якого ворога; міфи та легенди уславлювали мудрість, порядність, доброту, видатних героїв.

VІІ. Повідомлення домашнього завдання.

   Читання і переказування легенд і міфів. Скласти легенду про квітку чи птаха, дотримуючись особливостей цього жанру.

Підготуватися до УПЧ («Лісова панна»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

 

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

 

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

 

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

 

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

 

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

 

к

д

б

с

о

н

ц

е

у

а

е

р

е

г

и

н

п

ж

б

о

г

е

н

я

и

н

а

п

і

в

ь

п

м

а

р

е

н

а

д

е

п

е

р

у

н

р

о

с

календар

календар

вишиванка

рід, родина

зелені свята

висока мораль

неділя

літа

півень

вічний вогонь

 

календар

вишиванка

рід, родина

зелені свята

висока мораль

неділя

літа

півень

вічний вогонь

 

календар

вишиванка

рід, родина

зелені свята

висока мораль

неділя

літа

півень

вічний вогонь

 

 

 

Дажбог

 

 

Берегиня

 

 

 

 

 

 

Дажбог

 

 

Берегиня

 

 

 

 

 

 

Дажбог

 

 

Берегиня

 

 

 

 

воля

травинка

істота

мудрість

закон

посуха

вміння

береза

злагода

 

воля

травинка

істота

мудрість

закон

посуха

вміння

береза

злагода

 

воля

травинка

істота

мудрість

закон

посуха

вміння

береза

злагода

Категорія: До уроків української літератури | Додав: Ленок (29.11.2014)
Переглядів: 1328 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar